Який перліт краще для утеплення.

Спучений перліт сьогодні застосовується в багатьох сферах господарства – від агросектору до кріогенної промисловості. Його використовують як наповнювач або в сипучому вигляді. Найбільшим виробником та споживачем спученого перліту є США. На теренах нашої держави цей матеріал є давно відомим, але тільки зараз він набуває все більшого розповсюдження з кожним роком. Найбільшими споживачами перліту є виробники будівельних сумішей, де його використовують як наповнювач та приватні домогосподарства для влаштування теплоізоляційних засипок в стіновій кладці, утеплення перекриттів та горищ. Всі розуміють, що попит створює пропозицію і ми бачимо, що на ринку вже з’явилися різні види перліту по маркам, фракціям та родовищам. Тож як не помилитися і вибрати правильний варіант для утеплення свого будинку.
Перліт – що це таке?
Для початку потрібно розібратися, що представляє з себе спучений перліт та де його беруть. Перліт - магматична гірська порода, що є продуктом вулканічного виверження. По ДСТУ Б В.2.7-157:2011  (ГОСТ 10832-91) - це пористий матеріал у вигляді піску або щебеню, одержуваний термічною обробкою подрібнених вулканічних стекол - перлітів та обсидіанів. При нагріванні до 900-11000С вона спучується, збільшуючись в об'ємі в 8-12 разів. Родовища перлітів розташовані на Північному Кавказі, в Бурятії, на Камчатці, в Магаданській області, також є поклади і в Україні. За кордоном найбільш значні запаси перлітів знаходяться у Вірменії, Грузії, Туреччині та Греції. До речі, США імпортують саме грецьку сировину так як вона найкраще підлягає переробці та дає найякісніший матеріал на виході. За нею по якості йдуть Грузія та Туреччина, які мають схожі властивості. Після термічної обробки перліт набуває структуру схожу на округлі ядра (перли) звідки і пішла його назва. Такий матеріал здатний "замкнути" в собі повітря, а як відомо саме повітря і є найкращим утеплювачем. 

Попри свою ефективність як утеплювач, перліт спучений має ще ряд важливих переваг над іншими видами продукції:
-          Це повністю неорганічний матеріал і не містить в собі ніяких хімічних домішок. Тому, можемо сміливо стверджувати, що він екологічний і нешкідливий для здоров'я вас і вашої родини. Та в ньому не заводяться різні гризуни та бактерії.
-          Матеріал не включає в собі ніяких вяжучих речовин. Це означає, що на протязі всього часу експлуатації його властивості не змінюються, він не дасть усадки, як скажімо мінеральна вата.
-          Засипка із спученого перліту буде паропроникна, це в свою чергу дасть можливість парам вологи, які утворюються в приміщенні (дихання людини, приготування їжі, прийом ванни і т.д.), виходити крізь стіну назовні і тим самим забезпечить комфортний мікроклімат всередині приміщення.
-          Матеріал абсолютно негорючий, що підвищує безпеку у Вашому домі.
Як правильно вибрати матеріал?
Для того щоб розуміти, який саме перліт найкраще підійде для утеплення Вашого будинку, давайте розберемося в  його різновидах. Вся продукція яка випускається на нашому ринку класифікується згідно Національного стандарту України ДСТУ Б В.2.7-157:2011 ПІСОК І ЩЕБІНЬ ПЕРЛІТОВІ СПУЧЕНІ. Відповідно цього документу визначається зерновий склад (фракція), насипна густина (марка), теплопровідність, міцність при стисканні та водопоглинання. Найважливішою характеристикою перліту спученого є його вага або марка, так як від цього параметру безпосередньо або зв’язано, будуть залежати інші характеристики. За насипною вагою перліт спучений поділяється на:

Марка за насипною густиною

Насипна густина , кг/м3

М75

До 75 включ.

М100

Понад 75 до 100 включ.

М150

« 100  « 150  «

М200

« 150  « 200  «

М250

« 200  « 250  «

М300

« 250  « 300  «

М350

« 300  « 350  «

М400

« 350  « 400  «

М500

« 400  « 500  «

 
Безпосередньо від обємної ваги залежить теплопровідність матеріалу. Чим легший матеріал, тим нижче його коефіцієнт теплопровідності. Так, для марки М75 згідно ДСТУ, цей показник повинен бути в межах до 0,043 Вт/мК, а перліт щільністю 50 кг / м3 буде і зовсім мати теплопровідність 0,034 Вт/мК, що навіть перевершує показники настільки поширеного пінополістиролу. Тому найефективнішим дляутепленню буде найбільш легший та найбільш спучений перліт. Тут все залежить від сировини, яка використовується. Найнижчу об’ємну вагу в районі 50-60 кг/м3 можна отримати з грузинської або турецької сировини, наші ж родовища перліту дають найнижчу вагу в районі 70-80 кг/м3. Досить легко помітити різницю в матеріалі неозброєним оком. Так на фото показаний спучений перліт отриманий з української сировини (зліва) та грузинської сировини(справа).
Легший перліт буде мати світліший колір та менший вміст недоспучених частинок і домішок.
Ще однією характеристикою матеріалу є його фракційний склад або крупність. Цей параметр також нормується відповідно ДСТУ Б В.2.7-157:2011, відповідно якого зерновий склад спученого піску повинен бути для груп:
- СПР – від 0,16 мм до 5,0 мм;
- СПК – від 1,25 мм до 5,0 мм;
- СПС – від 0,16 мм до 2,5 мм;
- СПД – від 0,16 мм до 1,25 мм;
- СПП – до 0,16 мм
Найпоширенішими та користуються найбільшим попитом на ринку фракції СПД(ВПМ) та СПС(ВПС) – мілкий та середній відповідно, тому що їх виробництво не вимагає додаткового фракціонування або відсіву, як це, наприклад, потрібно  застосовувати для отримання фракції СПК(ВПК) або крупного, що суттєво здорожує продукцію. В цьому ж документі зазначено, що у спученому піску кожної групи вміст зерен крупніше найбільшого і дрібніших найдрібнішого номінального розміру не повинен бути більше ніж 15 % за об'ємом. Що це значить? Наприклад в  спученому перліті вміст частинок розміром від 1,25мм до 2,5мм становить 14%, що відповідає ДСТУ та класифікується як СПД(ВПМ) – спучений перліт дрібний, коли вміст частинок від 1,25мм до 2,5мм буде складати 16% по об’єму, це вже буде класифікуватись як СПС(ВПС) – спучений перліт середній. Вміст пиловидної фракції до 0,16мм залишається при цьому незмінним. Також при збільшенні розміру зерна перліту, зменшується його текучість, що погіршує процес засипки або змішування матеріалу з будь-яким в’яжучим.
Отже при виборі спученого перліту для утеплення свого будинку, в першу чергу, потрібно керуватися саме маркою матеріалу і його обємною вагою.