Тепла штукатурка


Ще однією з функцій штукатурки може бути утеплення стін. Для цього використовують спеціальні теплоізоляційні будівельні суміші, чи як їх ще називають – «теплі штукатурки». Хоча така теплоізоляційна суміш більше схожа на утеплювач, а ніж на просту штукатурку, свою назву цей клас матеріалів отримав від способу нанесення.

Штукатурне нанесення та вирівнювання має ряд переваг. Найочевидніше це те, що в результаті на стіні утворюється суцільний монолітний шар утеплювача без швів, зазорів та пустот. Відсутні містки холоду. Не потрібно використовувати дюбеля. Під утеплювачем просто неможливе, будь-яке, продування та втрати тепла. Штукатурне нанесення це само-собою і одночасне вирівнювання поверхні. Тоді коли монтаж плитного утеплювача вимагає заздалегідь вирівняної поверхні чи коли фасад вирівнюють самим клейовим розчином, залишаючи при цьому повітряний проміжок між стіною та плитою, теплоізоляційну суміш наносять вручну чи за допомогою штукатурної станції прямо на стіну та вирівнюють за допомогою маяків. Повітряні прошарки між утеплювачем та самою стіною негативно позначаються на ефективності утеплення стіни в цілому, адже зробити їх герметичними практично неможливо і тепло буде поступово виходити через них на зовні. При товщині до 4см та механізованому нанесенні роботи виконуються в один прохід, а це значно швидше чим всі інші способи утеплення.

Мабуть єдиним недоліком штукатурного нанесення утеплювача на стіну є вимоги щодо професійності працівників. Обов’язковим етапом при таких роботах є виставлення штукатурних маяків. По них майстер вирівнює теплоізоляційний розчин, що буде основою під подальші армуючі та декоративні шари.  Від того на скільки професійно це зроблено, залежить рівність всіх кутів та відкосів, розхід матеріалу та затрачений час на роботу всієї бригади.

Отже, що таке «тепла штукатурка»? Це будівельна суміш, яка використовується для вирівнювання стін, при застиганні має пористу структуру в тому чи іншому вигляді, має низьку об’ємну вагу, а отже також є утеплювачем. Такі будівельні суміші характеризуються як теплоізоляційні та відносять до класу енергоефективних матеріалів.

Всі теплоізоляційні суміші складаються з основного в’яжучого матеріалу, теплоізоляційних наповнювачів, пластифікуючих та гідрофобізуючих добавок та цілого ряду допоміжних компонентів. На сьогодні технологія виробництва теплоізоляційних сумішей на стільки складна, що для виробництва дійсно ефективного продукту, знадобиться промислове обладнання та високий рівень автоматизації всіх процесів. Теплоізоляційними наповнювачами можуть бути:

-       Перліт

-         Вермікуліт

-          Шаріки піноскла

-          Пінополістирольні гранули

-          Деревяна стружка чи солома

-          Аерогель та ін.

Слід відмітити, що теплоізоляційні суміші на основі неорганічних наповнювачів (перліт, вермікуліт та піноскло) відносять до класу негорючих матеріалів. Коефіцієнт теплопровідності готового продукту буде залежати не тільки від об’ємного співвідношення в’яжучого та наповнювача, а й від повної рецептури та якості змішування суміші. На сьогодні він лежить в межах від 0,055Вт/мК. Такий показник є вищим ніж в інших утеплювачів, але відсутність додаткових тепловтрат нівелює цю різницю.

Найважливішою перевагою штукатурного нанесення є суцільність та монолітність теплоізоляційного шару без, будь-яких, стиків. Це повністю виключає можливість викривлення фасаду через лінійне розширення чи просідання на стиках внаслідок перепадів температури. Фасади утеплені таким способом відрізняються своєю довговічністю та ефективністю на протязі довгих років.

Всі теплоізоляційні суміші відрізняються високими показниками паропроникності. В перлітових сумішах цей показник сягає 0,22 мг/м год Па. Такий коефіцієнт є вищим чим в автоклавного газобетону та поризованого керамічного блоку. Оскільки газоблок та керамоблок можуть повністю задовольняти сьогоднішні вимоги будівельних норм, стосовно опору теплопередачі стінової конструкції, доцільно лише вирівняти та доутеплити фасади таких будинків теплоізоляційними сумішами. При використанні паропроникних декоративних покриттів, стіни будуть залишатися сухими, теплими та повністю витримувати всі навантаження.   

Нанесення всіх теплоізоляційних сумішей вимагає дотримання певних рекомендацій. І якщо їх не виконувати, тоді це може поставити під загрозу всі переваги такого способу утеплення. Найголовнішим на що слід звернути увагу – це основа та якість зчеплення з нею. Через те що всі «теплі штукатурка» мають високий вміст теплоізоляційних наповнювачів, їхня адгезія не така висока, як в звичайної штукатурки. Для цього на поверхні обовязково виконується адгезій на підготовка у вигляді набриску. Це дозволяє забезпечити надійне зчеплення утеплювача з основою. Правильно виконаний набриск може з легкістю витримувати до 20см легкої теплоізоляційної суміші. Металева сітка в шарі теплоізоляційної суміші буде триматися погано. Всі пористі матеріали потребують надійного захисту від зовнішніх впливів, тому поверхню всіх теплоізоляційних сумішей також потрібно армувати скло сіткою. Такий шар буде служити надійною основою під декоративну штукатурку.

Отже «тепла штукатурка» - це дійсно перспективний енергоефективний матеріал, який стане в нагоді при термомодернізації чи будівництві вашого дому.